Pro 08

Jezero Mar Menor

do Příroda

Mar Menor je laguna nebo také slané jezero na břehu Středozemního moře. Nachází se v regionu Murcia ve Španělsku na pobřeží Costa Calida. Laguna je dlouhá 22 kilometrů a široká 11 kilometrů, což z ní činí největší vodní plochu svého druhu ve Španělsku. Na nadarmo také název Mar Menor v překladu znamená „Malé moře”. Rozloha jezera je tak plných 135 km². Délka pobřeží je pak dlouhých 73 kilometrů.

  

Jezero však není nikterak hluboké, v žádném místě není větší hloubka než 7 metrů. Voda je zde čistá, teplá s vysokým obsahem soli. Jezero je totiž propojeno s mořem. Ať už kanálem v obci El Oasis nebo také mělčinami u letoviska Veneziola.

Ne jezeře se nachází pět větších ostrovů, které jsou sopečného původu. Ten největší se jmenuje Isla Mayor o del Varón. Je dlouhý 1.5 kilometru a široký 1 kilometr. Nachází se asi nejblíže ke středu jezera. Je zde pár budov, miniaturní přístav a ve středu ostrova strážní věž. To je ale asi tak vše.

  

Mar Menor je jedním z nejoblíbenějších míst v Evropě pro odbornou přípravu a výcvik všech druhů vodních sportů. Okolí jezera je poměrně hodně využíváno také v cestovním ruchu.

  

To trochu proti tomu jde velký ekologický významem jezera. V roce 1994 bylo zařazeno do tzv. u Ramsarské úmluvy o ochraně a udržitelném využívání mokřadů. Velký význam má jezero totiž i pro ptáky (například plameňáky). V poslední době proto také zpřísňuje jeho ochrana.

Jezero má spoustu krásných zákoutí a v jeho okolí se nachází velká část toho nejzajímavějšího, co si můžete na riviéře Costa Calida dopřát.

  

 

Napiš komentář