Pro 06

Torrevieja

do Města

Torrevieja je větší magistrátní město v provincii Alicante a regionu Valencia. Jedná se o pobřežní město s velkým přístavem. Geograficky se nachází zhruba ve středu riviéry a pobřeží Costa Calida. Ačkoliv má město poměrně krátkou historii, tak zde dnes žije na 101.091 obyvatel. Což z něj činí páté největší město ve Valencii.

  

Ale zpět do roku 1802, kdy se začala psát krátká historie města. V té době v Torrevieje stály jen staré strážní věž, které dály městu název. V roce 1803 ale král Carlos IV nařídil přesun státní správy Royal Salinas (solných dolů) z města La Mata do Torrevieja. Zároveň zde také povolil výstavbu rodinných domů a město mohlo začít růst. Torrevieja byla původně jen rybářská vesnice. Díky výhodné poloze mezi mořem a dvěma velkými slanými jezery (Las Salinas), se zde ale rychle začala rozvíjet těžba soli. Dodnes má díky tomu toto na sůl bohaté prostředí zdravé mikroklima. Ve městě je také muzeum věnované soli a jejímu dobývání.

  

Ve 20. století se pak důležitou složkou místní ekonomiky stal turistický průmysl. Mezi nejčastější zdejší návštěvníky patří především Britové, Irové, Němci a Skandinávci , z nichž mnozí zde žijí po celý rok. Dokonce se uvádí, že zde trvale žije až 12.000 Britů. Městu se tak někdy přezdívá Costa del Yorkshire. Britové si sem dokonce nechávají ve velkém dovážet svůj domácí chleba, což může mnohé neznalé turisty z dalších zemí celkem zaskočit. Místní španělští turisté často mají přímo ve městě svůj soukromí rekreační dům. Počet obyvatel města dál rychle narůstá.

  

Jinak co se týká dnešní podoby města, tak to je celkem moderní. Tvoří ho pravoúhlé bloky domů spíše s nižšími domy. Obrovský přístav má rozměry kolem 1 x 1 kilometru, takže se do něj vejde opravdu velká spousta lodí. Zajímavé památky najdete ve městě také. Za zmínku stojí hlavně kostel Iglesia Arciprestal de la Inmaculada Concepción. Ten byl postaven už v roce 1789 a přestavěný v roce 1844 s tím, že využívá staré kamenné strážní věže, která daly městu jeho jméno. Další zajímavé kostely jsou Iglesia del Sagrado Corazón de Jesús (2007) a také Iglesia de Nuestra Señora del Rosario (1896). Zajímavá je také modernistická budova kasina z roku 1896.

  

Pokud vás chcete vidět spíše přírodní zajímavosti, tak v okolí se nacházejí jedny z nejznámějších mokřadů ve Valencii a to Lagunas de la Mata y Torrevieja. Zajímavou krajinu je možné si také prohlédnout v parku Palmeral y cala de Lo Ferris na jihu od obce.

Přímo v městě se také nachází několik menších pláží, kde se můžete vykoupat. Ta největší Playa de la Mata se pak nachází na severním okraji města.

Více se můžete dozvědět také z oficiálních stránek města www.torrevieja.es.

 

Tags:

Napiš komentář